• simone de beauvoir

  60.
  Sadece yazar değil, toplumsal tabuları yıkmış bir feylesoftur da aynı zamanda. Feministtir fakat kadının erkekle eşit olması gerektiğini savunmamıştır; insan olmada bir eşitlik söz konusu. eşitlik, iyi de kiminle eşitlik. zira burada insan modeli olarak da erkek ele alınmış oluyor bir yerde.

  kadınlar, erkeklerle eşit olmak istiyor. peki neden? ya da hangi erkeğe eşit olmak istiyorlar? erkekler arasında da sınıfsal farklar var. üst sınıftan bir kadın neden alt sınıftan bir erkekle eşit olmak istesin? o yüzden insan olarak eşitliği düşünmek gerek. fakat insan dediğimiz şeyin de modelini erkek kurmuştur.
  7 ... feslemegen
 • naber dergi

  69.
  Şu an ülkecek ihtiyacımız olan şey tam olarak bu olabilir. Dön vefasız...dön vicdansız....çağırmazdım acil olmasa.....

  Gayrı gehen gehen gülemez olduk.
  8 ... feslemegen
 • buğday

  40.
  (bkz: buğday#44388369) yukarıda filmden biraz bahsetmiştik, şimdiki entry tamamen buğday filmindeki tarkovsky yansımalarına yönelik olacak.

  Semih kaplanoğlu yaptığı her filmde andrey tarkovski’ye selam verme ihtiyacı duyduğunu söylüyordu ve her filminde istisnasız bir tarkovsky yansıması görürsünüz fakat buğday filmi için “sadece selamladım” demek çok masum kalıyor. Kendi tabiriyle Selamladım dediği kısım da filmde tek bir ağacın olduğu sahne vardı hatırlarsınız, o sahneyle tarkovsky’ye gönderme yaptım demişti. Tarkovsky’nin offret filminden anımsayacaksınız. Her neyse diğer sahnelere geçelim.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123364/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123363/+
  Sol tarafta buğday ve sağ taraftaki stalker filmi baş karakterlerinin uzanışı hatta sahnenin devamındaki uyanışlarına kadar paralel seyrediyor.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123365/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123366/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123367/+
  iki filmde de bir “bölge” vurgusu var ve bu bölgeye bir “iz sürücü” olmadan geçmek olanaksız. iki yolcu bir de onlara rehberlik eden üçüncü kişi... iki filmde de rehberlik eden kişi bölgede ancak belli bir yere kadar gidebiliyordu. Hatta sadece rehberler değil, stalker filmindeki profesör ile buğday filmindeki bilim adamı arasında bir benzerlik kurmak da mümkün.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123368/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123369/+
  Sıradaki benzerlik tarkovsky’nin andrei rublev filminden. Yürüdükleri yoldan yolculuk yaptıkları sırada ansızın bastıran yağmura kadar işlenmiş.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123370/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123371/+
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123372/+
  Son olarak bilim kurgu bazında esin kaynağı olan ve kullandığı teknolojisine kadar benzerlik gösteren solaris filminden birkaç sahne.

  Şüphesiz film gayet başarılı hatta türk bir yönetmende tarkovski yansıması görmek gurur kaynağı bile olabilir (nuri bilge ceylan ve zeki demirkubuz gibi) fakat bir filmde izleyiciye bu kadar çok tarkovski dedirtmemeliydi diye düşünüyorum.
  6 ... feslemegen
 • psikolojik rahatsızlıkla övünen insan

  79.
  Tipik türk insanı. Tehlikeliyim diyorum kızım. Evet.
  10 ... feslemegen
 • buğday

  39.
  2017 yapımı bir semih kaplanoğlu filmi. Çekimleri yaklaşık 5 yıl süren film çok farklı coğrafya ve çok farklı iklimlerde çekiliyor haliyle bu kopukluğu önleyip tüm mekan farklılıklarını ortadan kaldırmak ve bütünlüğü sağlamak amacıyla siyah-beyaz olarak kurgulanmış. Görüntü yönetmeni muazzam şüphesiz fakat Kaplanoğlu her ne kadar sadece selamladım dese de ciddi tarkovsky etkisi var. Göze çarpan birkaç benzer sahneye daha sonra başka bir entry’de değinirim o çok ayrı bir konu. (şurada konuşuldu)

  Film boyunca erol erin(jean marc barr) karakterinin değişimini izliyoruz. Yolculuğun başladığı andan itibaren bolca tasavvufi atıf var. Kehf suresi’nde geçen musa ve hızır kıssasından esinlenerek bir arayış hikayesi ortaya konmuş. Hatta “buğday mı, nefes(himmet) mi?” Olayı da hacı bektaşı veli ve yunus emre arasındaki hikayeden geliyor. Biliyorsunuz yunus emre de başta buğday demişti. Oysa sonra anlamıştı ki buğday dünyada görünen maddesel bir hal ve nefes olmadan o buğdaya da ulaşmak namümkün. ezcümle kahramanımızın buğday için yola çıktığı o maddesel arayış, sonunda ruhani bir boyuta dönüşüyor. aslında tam bu noktada filmin bir güzel yanı da izleyeni okumaya ve araştırmaya itmesi. şayet film metaforlardan bihaber okunduğunda çok havada kalıyor.

  Filmde iki bilim adamı görüyoruz. Biri inançtan bağımsız elindeki bilgi ve teknolojinin yapabilecekleriyle doğanın kontrol altına alınabileceğini düşünüyor, diğeriyse tüm bunları terk etmiş ve başka boyutta bir arayışa geçmiş. Oysa Tarkovsky’nin de hep söylediği bir şey vardı; inanç ve bilim birbirinden çok farklı şeyler değil.

  Kaplanoğlu filme distopya denmesine de karşı. Zira filmin verdiği mesajdan da anlayacağınız gibi yaşamın olduğu yerde her zaman umut vardır. Hatırlayın tarkovsky de bir sanat eserinin umutsuzluk üzerine kurulamayacağını söylerdi. Özellikle stalker için gelen eleştirilere umutsuzluk anları içerse bile bir yıkım hikayesi aynı zamanda izleyicide bir umut hissi bırakır diyordu.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2123153/+
  Velhasıl sen gel koskoca bilimin arayıp da bulamadığı şeyi minicik karınca bulsun. Sonunda çizilen o karınca yuvası planını vaktiyle aramıştım fakat herhangi bir kaynakta rastlayamadım. kendisi de yörük bir nineden dinlediğini ve anlatırken oracıkta çizdiği planı alıp aynen filme taşıdığını söylüyordu. Fark ettiyseniz karıncaların her buğdayı taşımayışının da bir nedeni var. Her neyse film üstüne konuşulacak çok şey var da yeter yav yorulduk.
  6 ... feslemegen
 • yağlı güreşin zengin sporu olması

  3.
  Zeytinyağı çok maliyetli oluyor diye ayçiçek yağına geçmişlerdi şimdi de maliyeti sıfıra indirmek için atık yağ kullanmaya başlayacaklarmış.
  5 ... feslemegen
 • melih cevdet anday

  108.
  Fotoğraf soldan sağa; orhan veli kanık, şinasi baray(okul arkadaşları), oktay rifat horozcu, melih cevdet anday
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2122848/+
  Ve Melih Cevdet'in bu fotoğraf üzerine yazdığı şiir:

  Dört kişi parkta çektirmişiz,
  Ben, Orhan, Oktay, bir de Şinasi...
  Anlaşılan sonbahar
  Kimimiz paltolu, kimimiz ceketli
  Yapraksız arkamızdaki ağaçlar...
  Babası daha ölmemiş Oktay'ın
  Ben bıyıksızım
  Orhan, Süleyman efendiyi tanımamış.
  Ama ben hiç böyle mahzun olmadım
  Ölümü hatırlatan ne var bu resimde?
  Oysa hayattayız hepimiz.
  3 ... feslemegen
 • başlıkların kalitesiz olduğu gerçeği

  5.
  Diğer türlü ilgi görmüyor. Bilgi içerikli entry girince kendinizi şöyle hissediyorsunuz;
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2122562/+
  18 -2 ... feslemegen
 • sauronun haklı olduğu gerçeği

  2.
  Su götürmez bir gerçektir. Sen gel adamın yüzüğünü elinden al....bu düpedüz mal gaspı.

  Bi’ kere o beyaz sakallı orta dünya soytarısı Gandalf adam olsaydı iki tane hobbitin arkasına sığınmazdı.

  Edit: Bakın bu dünyada orklar resmen Ötekileştirilmiş Ork Kardeşlerimiz içinin Güzelliği Yüzüne Vurmuş Kardeşlerimiz....bu orklar size ne etti
  4 -1 ... feslemegen
 • yazarların söylemek istedikleri

  1210.
  ...güzel bir şeye başla ama hep güzel olsun çünkü her insan ölecek yaşta, geç kalmayasın* diyor ve herkese iyakşamlar diliyorum.
  5 ... feslemegen
 • öne eğimli parkedince yakıtın artması

  3.
  Yan iki tekeri kaldırıma çıkartıp park edince de yakıt deposu boşalıyor arkadaşlar yapmayın. (Korkutayım da kaldırıma park etmekten vazgeçsinler)
  6 ... feslemegen
 • ansiklopedi okumak

  28.
  Eskiden gazetelerin bu uğurda mücadele verdiği bir ansiklopedi savaşları vardı. 90ların başlarında gazeteler sayesinde ansiklopedi girmeyen ev kalmamıştı. Hiçbir şey yoksa bile açar ansiklopedi okurdun bir merakın olurdu. Sonra ansiklopedinin yerini çanak çömlek furyası aldı gitti. Şimdi ansiklopedisi olan ev neredeyse kalmadı.
  3 ... feslemegen
 • umut verip muhabbeti bırakmak

  3.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2121614/+
  5 ... feslemegen
 • anın görüntüsü

  44316.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2121599/+
  Bir günde dört mevsim yaşatan karmaşıklığının muhteşemliğine aşığız....
  5 -1 ... feslemegen
 • günün karikatürü

  6762.
  Yiğit özgür de telif furyasına kapılmış dostlar....gayrı bu başlık benim için bitmiştir. Zira değil telif, müebbet yerim. Ben gidip birazcık ağlayacağım.
  5 ... feslemegen
 • kalbini sıkarak intihar eden kadın

  4.
  Ben de kalbini nasıl sıktı diyorum....Her neyse yazık olmuş. Aşkından ölürüm/öldürürümcüleri hiçbir zaman tasvip etmemişimdir.
  10 ... feslemegen
 • sözlük yazarlarının kitaplıkları

  41.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2121365/+
  yiğit özgür gibi çizerler dururken derrida, gadamer, foucault okuyacak değiliz herhalde.* öykülerini hediye etmek isteyen olursa hiç çekinmeden yazabilir.
  6 -1 ... feslemegen
 • sözlük kızlarının çok abaza olması

  5.
  2016 mı....yavrum ilkokulda saçını çektiğin kızlardan anlatmaya başlasaydın bari.*
  12 ... feslemegen
 • yasak merve

  585.
  Beni de bi’ açık oylayabilir mi? mutlu oluyor muyum diye kontrol edicem de, çok ihtiyacım var....yani mutlu olmaya.*
  6 -1 ... feslemegen
 • feminizm

  980.
  bu başlığa sadece zırcahil tespiti için giriyorum.
  5 -3 ... feslemegen
 • yeni şeyler getiriyorum