• 4 mart 2021 gecesi genel iç sıkıntısı

  2.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2132907/+
  11 ... feslemegen
 • sınıf whatsapp grupları

  50.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2132593/+
  Online eğitim bir can daha aldı.*
  8 ... feslemegen
 • felsefe bölümü

  34.
  Bitirince filozof olunuyormuş, Kavede söylediler.
  4 ... feslemegen
 • cevat şakir karaağaçlı

  3.
  (bkz: cevat şakir kabaağaçlı) Şok oluyorlar bir de yav.
  8 ... feslemegen
 • samanyolundakisaman

  29.
  mona lisa gibi belli belirsiz gülen yüzünün yarısının hangi başlık altından fırlayacağı belli olmuyor devecialpay’ı da geçti yav.
  9 ... feslemegen
 • sözlükteki avukatların fotoğrafları

  3.
  (#44268068) aynı fotoğrafı atan sadece bik bik yazar kişisi değilmiş gibi gözüküyor. Fakat benim anlamadığım bir şey var şimdi kim kim?
  4 ... feslemegen
 • kış temalı filmler

  8.
  ilk akla gelen yabancı filmlerin pek çoğu yukarıda listelenmiş madem öyle ben de kış mevsiminin kullanıldığı izlemeye değer birkaç türk filmi bırakayım.

  Uzak, nuri bilge ceylan, 2002
  iklimler, Nuri Bilge Ceylan, 2006
  Sonbahar, özcan alper, 2008
  Kar Beyaz, selim güneş, 2011
  Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan, 2014
  Kalandar Soğuğu, Mustafa Kara, 2015
  Kız Kardeşler, emin alper, 2019
  6 ... feslemegen
 • psycho ii

  4.
  1960 yılı bir alfred hitchcock başyapıtı olan psycho’nun devam niteliğinde 1983 yapımı richard franklin filmidir. Bunun da ardından başrol anthony perkins yönetmenliğinde 1986 yapımı üçüncü bir devam filmi daha var.

  ilk filme methiyeler düzülürken ardından gelen üç devam filminin neden bu kadar izlenmemesi ya da konuşulmamasına gelecek olursak popülarite böyle bir şey. Bir de hiç şüphesiz Hitchcock farkı da var bittabii.
  3 ... feslemegen
 • kötü matematiğe sahip biri zeki olabilir mi

  5.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2129089/+
  3 ... feslemegen
 • ilk buluşmada chewbacca gibi konuşan kezo

  4.
  Onun da dilinden anlayan bir han solo çıkacaktır. Üzülme chewie....
  5 ... feslemegen
 • 14 şubatı reddediyoruz kampanyası

  2.
  Mb sevgilisine hediye almayı unutmuş yol yapıyor arkadaşlar bakmayın.*
  7 ... feslemegen
 • günün karikatürü

  6799.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2128257/+
  Ortamlarda kapitalizm karşıtıyım dersin kim bilecek.*
  10 ... feslemegen
 • höstsonaten

  11.
  1978 isveç-alman yapımı bir drama filmi. Güz sonatı, ingmar Bergman’ın diğer eserlerine bakıldığında çok da doğal değil hatta kendini tekrar ettiği bir film olmuş. Bittabii film ticari kaygılarla ve öncesinde yazdığı das schlangenei (yılanın yumurtası) gişede hayal kırıklığına uğratırsa diyerek yedekte tuttuğu, hızlıca yazılıp kenara atılan bir senaryo idi. Kendisi de filme dönüp baktığında pek çok eksik olduğunu söyler güncesinde fakat hiç şüphesiz her şeyr rağmen film bir bergman klasiği.

  O sırada bir yandan kanserle savaşan ingrid bergman’ın (charlotte) artan rahatsızlıkları nedeniyle film çekimleri güç bir hal almaya başlamış üstelik oyuncunun, ingmar bergman’la ilk çalışmaları olduğu için pek çok anlaşmazlık yaşamasından dolayı bergman tüm yoğunluğunu charlotte karakterine vermiştir. Bu yüzden liv ullmann’ı (eva) kendi haline bıraktığı için daha sonra pişmanlık duyduğunu söyler.

  Aslında iki bergman’ın da kendi hayat hikayelerine baktığınızda filmle çok benzer olduğunu görürsünüz. ingrid bergman çekimleri nedeniyle çocuklarıyla yeterince vakit geçirememiş aynı şekilde ingmar bergman hep iyi bir babalık yapamadığından şikayetçi olmuştur.

  Velhasıl film, Bir araya geldiklerinde sürekli tartışıp çatışan beraberliklerinin sadece kaos ortamına dönüştüğü fakat ayrıyken de birbirlerinin özlemini çektiği bir anne-kız çıkmazını anlatıyor. Ünlü düşünür Sezen aksu’nun da dediği gibi “Ne seninle ne de sensiz/ yazık yaşanmıyor çaresiz.”

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2127853/+
  --spoiler--
  Eve dönüp viktor ve helena için yemek yapmalıyım. Şimdi ölemem.
  --spoiler--
  3 ... feslemegen
 • erdil yaşaroğlu

  260.
  Karikatür paylaştığınız için dava açılmasından daha kötü bir şey varsa o da erdil yaşaroğlu ve türevlerinin karikatürlerini paylaştığınız için dava açılmasıdır. Hayır yani hiç olmazsa umut sarıkaya falan paylaşın da telif melif gelirse göğsünüzü gere gere ödersiniz.
  2 -1 ... feslemegen
 • dogville

  83.
  Lars von trier film için yapay bir kasaba inşa eder ve dogville’i izleyiciye dünyanın kalanından izole bir tiyatro sahnesi olarak sunar. Film 9 bölüm ve 1 önsözden oluşur. her bölüm önden tanıtılır, bu şekilde izleyicinin duygularına kapılmasına da müsaade edilmemiş olur ve izleyiciye daha eleştirel düşünme fırsatı tanır.

  Grace(nicole kidman), dogville’de bir yabancıdır ve “yabancı” olan bir sömürü kaynağı olarak görülmektedir. Biliyorsunuz Von trier filmlerinde yabancı düşmanlığı çok ön plandadır. Kapitalizmde insan, etrafındaki diğer insanların varlığını düşünmez yalnızca kullanılması gereken bir nesne(mal) olarak bakar. Filmdeki bibloları hatırlayın aslında hiç kimse grace’i o biblolardan daha değerli görmüyordu.

  Sinemanın en aykırı yönetmenlerinden biri olan von trier (adam mütemadiyen seyirciyi rahatsız etme amacı güdüyor) özellikle şiddet ve cinselliği neredeyse her filminde ön plana çıkarır, filmlerindeki kadın karakterlere çektirdiği fiziksel ve psikolojik acılar hep tartışma konusu olmuştur. Grace de burada kapitalizmin kölesiydi ve von trier filmde kapitalizmi cinsel kölelik olarak betimliyordu. Chuck’ın grace’e tecavüz ettiği sahneyi hatırlayın, olay her ne kadar evde geçse de (dogville’de evlerin duvarları sadece yere çizilen çizgilerden oluştuğu için) seyirciye bunu aslında tüm dogville sakinlerinin gözünün önünde yaşanmış gibi geliyordu. Herkes oradaydı fakat kimse bir şey görmüyordu, engel olmuyordu....siz tüm bu gerçekliğin rahatsız ediciliğini iliklerinizde hissediyordunuz. işte kadına uygulanan şiddet karşısında toplumun tavrı; her şey ortadadır, herkes görür, bilir fakat durumu değiştirmek için hiçbir şey yapmaz.

  film üzerinden homo homini lupus okuması yapmak da mümkün. Aslında herkesin ikiyüzlü olduğunu, saf bir iyilik olmadığını, daima maskelerin altında gizlenmiş bir kötülük olduğunu ancak insanların bu kötülüğü ortaya çıkarmak için fırsat kolladığının mesajını da verir. filmin sonunda iktidar toplumu katleder fakat katliamına neden olan aslında toplumun kendisidir. Güç ve kibrin birleştiği yerde etik değerlerin esamesi okunmuyor. adaleti güç sahibi olan kişinin dağıtıyor.

  en nihayetinde sarkastik ve ciddi alegorik bir film. Hristiyanlığa yönelik eleştiriler vs 7 biblo, 7 çocuk, 7 büyük günah. kibir vurgusu. köydeki tek köpeğin adı musa mesela. grace kelime olarak rahmet, merhamet anlamı taşıyor olması. her kötülüğü affetmesiyle grace'in hz isa'yı temsil etmesi. grace'in zincire vurulması ile çarmıha gerilme arasında ve son sahnede grace-babası arasındaki konuşmayla baba-oğul ilişkisine yapılan vurgu gibi gibi gibi klasik von trier işte dedirten ve izlerken duvarları yumruklamanıza neden olabilecek bir film.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2126915/+
  Üşüdüysen dogville’i yakalım grace.
  3 ... feslemegen
 • anın görüntüsü

  44440.
  Selam, pencere manzaralı fotilerimi özlemişsinizdir dedim.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2126886/+
  10 -2 ... feslemegen
 • dogville

  82.
  Danimarkalı yönetmen lars von trier klasiği. Hiçbir film yozgat’ı bu kadar güzel anlatamazdı. Ben başarılı buldum.
  4 ... feslemegen
 • bursa erkek lisesi

  82.
  Sait faik’ten bahsetmişken şuraya sarnıç’ından bir alıntı bırakıyorum.

  “dağın eteğine beyaz minareleriyle sarılmış bu şehrin lisesi, zaman geçtikçe daha canlı, daha berrak hatıralarla bize döner, bizi tekrardan içine alırdı. biz, herhangi bir sınıftık. herhangi bir son sınıf oldu. ön avlusu, aynı zamanda burunları, kolları kırık heykellerle süslü bir müze bahçesi, ancak son sınıf talebeleriyle muallimlerin gezindiği bir yer olan liseyi, bir gün ardımıza dönüp bakmadan başkalarına bıraktık. bir daha buraya ömrümüzün sonuna kadar talebe olarak giremeyeceğimizi bile bile. Bu müthiş bir şeydi. Biz ne kadar seviniyorduk.(...)”

  He bir de....adının erkek lisesi olduğuna bakmayın hepsi kız bunların.*
  3 ... feslemegen
 • kedisi olan yazarlar

  14.
  Yüksek ihtimalle kedi üriner sistem rahatsızlığı çekiyor.

  Kedilerde çok sık karşılaşılan bir hastalık. Bu süreçte Kumuna çok sık girip çıkar. idrarını yaparken acı çektiği için rahatsız olur, sızlanır, azar azar yapar veya kumunun dışında bir yerde kaçırır. Kedi belli bir bölgesini sürekli yalıyorsa bu artık sadece temizlenmek için değil o bölgede bir sorun olduğunu gösterir, belli ki bu şekilde acısını hafifletmeye çalışıyor. Bahsedilen şişkinlik de muhtemelen idrar kesesi.

  Kediniz stres altında olabilir fazla hareketsizdir ya da çok az sıvı tüketiyordur vs tedaviden sonra mamasında değişikliğe gitmekte fayda var, özellikle kısırlaştırılmış kediler için bu konuda daha dikkatli olmak gerekiyor.

  Velhasıl buradan hastalık teşhisi koymak tam anlamıyla çare olmuyor geç olmadan veterinere danışmak şart. ilaç ve sıvı takviyesiyle hızlıca toparlayacaktır.
  1 -1 ... feslemegen
 • günün karikatürü

  6768.
  Vay be....uzun zamandır bu başlığın canlandığını görmemiştim.
  feslemegen
  6 ... feslemegen
 • yeni şeyler getiriyorum